Recepty

Dýňové špagety s patizonem a rajčatovou omáčkou

30. října 2015 v 21:11 | Hraboška

Dlouho jsem se odhodlávala vyzkoušet špagetovou dýni. Obavy byly zbytečné, je to jednoduché a výsledek výborný. A protože jsme si s dcerkou na obědě fakt pochutnaly, nedá mi to nepodělit se o recept. Vznikl jako improvizace z toho, co zrovna nabízely skromné zásoby v ledničce a špajzu.

Ovocný sirup

9. října 2015 v 0:09 | Hraboška

Uznávám, že dávat sem začátkem října recept na ovocný sirup, když zavařovací sezóna už je za námi, se může jevit jako pověstné "přijít s křížkem po funuse". Ale třeba máte jako já v mrazáku odloženo pár kilo rybízu, který se nestihl zpracovat... nebo se recept může hodit příští léto :-). Receptů na ovocné sirupy se dá najít mnoho, v naší rodině máme už léta osvědčený tento. Nejčastěji děláme šťávu jahodovou, ale stejně tak se hodí višně nebo bobulovité ovoce jako rybíz, josta, maliny, ostružiny (fajn je třeba kombinace ve stylu "zahradní směs).

Vepřové kapsy s dvojím zelím a bramborovo-cuketovou kaší

19. září 2015 v 22:25 | Hraboška

Prázdniny jsou už nějaký ten týden za námi a s nimi skončila i Velká prázdninová výzva Kuchařky pro dceru. Podařilo se mi splnit všechny úkoly a dostala jsem se mezi několik šťastných finalistů. No, několik... Florentýna původně očekávala 2 - 3 soutěžící s nejvyšším počtem bodů. Jenže se nás nakonec takových sešlo 48, takže finálový úkol bylo nutno trochu "přiostřit" :-).

Třešňová marmeláda

30. srpna 2015 v 8:28 | Hraboška

Letos jsem se poprvé pustila do vaření marmelád. Dosud jsem vždycky spoléhala na mamčiny a babiččiny zásoby, ale už bylo načase zkusit to taky sama :-).

Jako první jsem zkoušela jahodovou, nejdřív podle receptu bez použití želírovaních pomůcek, jen s cukrem a citronovou šťávou. Vyšla taková řidší, hodně sladká marmeláda. Druhou várku jahodové jsem dělala s želírovacím cukrem 3:1. Konzistence i chuť (tužší, méně sladká) už mi vyhovovala daleko víc. Další na řadě byla meruňková, tu jsem zkusila s obyčejným cukrem a Želírfixem od Labety. Konzistence dobrá, ale marmeláda hodně sladká. Takže pro další pokusy jsem zůstala u želírovacího cukru, kupuju 4:1 od Labety.

Ovesné sušenky s brusinkami

29. srpna 2015 v 10:54 | Hraboška

Jedním z prvních úkolů Velké prázdninové výzvy bylo vytvořit domácí sušenky. Byl to pro mě tenkrát trochu závod s časem, ten den jsme byli od rána pryč na výletě a vrátili se až večer. Stihla jsem tedy akorát fotku sušenek dát do "soutěžního" alba, ale ke zpracování receptu sem na blog se dostávám až nyní.

Jednohubky

21. srpna 2015 v 20:04 | Hraboška

Velká prázdninová výzva s Florentýnou se pomalu blíží do finále a dnešní, 52. úkol zní - tři druhy jednohubek. Tedy aspoň tři druhy. To aspoň jsem vzala doslova, protože jak jsem se do toho "ponořila", vzniklo těch druhů kapku víc... Děti byly u babičky, tak jsem měla prostor si trochu hrát :-). A navíc je to takové hezky barevné a fotogenické, tak se podělím o inspiraci na pohoštění nejen pro návštěvy (nám má přijít návštěva až o víkendu, ale co se dá dělat, jednohubky byly za úkol už dnes :-)))

Rychlé medové perníčky

16. srpna 2015 v 23:06 | Hraboška

Péct v půlce srpna vánoční perníčky? Když je to jeden z úkolů Velké prázdninové výzvy, tak se nedá nic dělat, výzva je výzva. Co na tom, že zadání jsem si krátce po půlnoci přečetla ještě v cizí posteli několik desítek kilometrů od domova s vědomím, že domů z dovolené dorazíme až navečer, navíc s nejistotou, zda jsou potřebné suroviny doma k dispozici... vzdát bez boje jsem se nechtěla! :-)

Luckyho cibulové houstičky

2. srpna 2015 v 21:18 | Hraboška

Recept na tyhle báječné houstičky mám od kolegy. Peču je ráda, jsou relativně rychle a bez větší námahy hotové, recept je i docela variabilní. A pozor, bez obav je můžete nabídnout i veganům, neobsahují žádné suroviny živočišného původu. Takže když zadání dnešního úkolu Florentýniny Prázdninové výzvy znělo "Použijte čerstvé droždí", nepřemýšlela jsem dlouho. A navíc papírek s receptem už nese známky častého používání, takže se bude hodit mít ho zapsaný někde virtuálně.

Tvarohové knedlíky s ovocem

31. července 2015 v 22:02 | Hraboška

Léto a sezóna čerstvého ovoce je u nás pevně spjatá s tvarohovými knedlíky. Začínáme jahodovými, pokračujeme meruňkovými a plynule se přidávají švestkové. Ty jsme měli právě dnes. A protože ten papírek s receptem od maminky pořád někde hledám, zaznamenám ho sem :-)

Bábovka z mrkve a cukety

18. července 2015 v 21:07 | Hraboška

Zřejmě abych se mezi všemi svými aktivitami nenudila (jak prohlásil manžel), zapojila jsem se na začátku července do Velké prázdninové výzvy webu Kuchařka pro dceru. Každý den je o půlnoci zveřejněn jeden úkol a je 24 hodin na jeho splnění, vyfocení výsledku (nebo aspoň přípravy) a zveřejnění. A někdy je to skutečně výzva, třeba když je za úkol uchovat něco na zimu (zavařit, zamrazit, usušit...) a vy jste zrovna na chalupě, která ani není vaše, na samotě bez obchodu... Ale i to se dá zvládnout :-)
Dnešním úkolem je cuketa. A to v takové úpravě, v jaké jsme ji ještě nejedli.
 
 

Reklama