Návody

Potah dřevěné jídelní židličky - fotonávod

4. května 2016 v 13:26 | Hraboška
Jestli máte doma starší typ dřevěné jídelní židličky a už by potřebovala nový potah, tady je fotonávod, jak na něj :-). Fotky židličky i hotového potahu jsou tady v článku.

Potřebujeme:

Pevnější látku na potah - já jsem použila kočárkovinu, která má vodoodpudivou úpravu, menší zašpinění se tedy dá otřít vlhkým hadrem.
Gumu - kousek ploché prádlové a kousek silnější kulaté + dvojbrzdičku.
Přesné rozměry jsem si při šití bohužel zapomněla poznamenat, ale u gum stačí víceméně zbytky a množství látky na potah určitě odhadnete podle velikosti sedátka židličky :-).

Volánová sukně s žabičkovaným pasem - fotonávod

24. září 2015 v 22:09 | Hraboška
Máte rádi maxisukně? Volánové maxisukně? Pokud ano a chcete si jednu takovou (nebo i víc :-) ) ušít, začtěte se do následujícího návodu. Šití je to jednoduché, výsledek efektní.

Střih není potřeba, stříhají se jen obdélníky. Z rozměrů uvedených v návodu vám vyjde sukně dlouhá asi 86 cm (tedy spíš na menší postavu, já měřím 159 cm), pas má v klidu asi 33 cm, ale hodně se natáhne, takže velikost bych odhadla S - L (typově podobnou sukni jsem bez problémů nosila až do konce těhotenství). Na objemnější boky už bych střihla příslušný pruh radši delší. Pokud potřebujete sukni delší, stačí stříhat pruhy látky vyšší (buď přidejte poměrně u všech nebo třeba jen u jednoho, podle toho, o kolik delší sukni potřebujete).

Žabičkované šatičky - fotonávod

25. srpna 2015 v 1:31 | Hraboška
Před necelým měsícem jsem v tady ukazovala žabičkované šaty pro kamarádku a její dcerku. Dnes přináším návod, jak ušít ty dětské žabičkované šatičky, zdobené kanýrky. Šití celkem jednoduché, výsledek efektní. Velikost je cca 86, tak na 2 - 3 roky, ale díky žabičkování a vázacím ramínkům jsou šatičky rostoucí a určitě vydrží déle. Stejně tak stačí pozměnit rozměry jednotlivých dílů a ušít šatičky větší či menší, případně i dospělácké.

Připravíme si:
- 0,5 metru látky
- pružnou nit
(a samozřejmě běžné šicí potřeby jako obyčejné nitě, nůžky, šicí stroj... :-) )

Látku je třeba vybrat tenkou, aby na ní dobře fungovalo žabičkování. Šatičky v návodu jsou šité z viskózového batistu o gramáži 80 g/m2, látky lehoučké, splývavé. Dál se dobře hodí různé popelíny, madeira nebo tenká tkaná bavlna s gramáží tak do 120 g/m2.

Softshellové capáčky na suchý zip - fotonávod

23. srpna 2015 v 21:32 | Hraboška
Jak jsem slíbila v článku o softshellových capáčcích, je tu fotonávod. Šití je to celkem rychlé, já je měla hotové během poobědového spánku dítka (tedy minimálně jednu botku, přesně už si to nepamatuju :-) )

Připravíme si:

softshell (rozměry viz nákres střihu)
lemovací gumičku
kousek suchého zipu
kousek prádlové gumy

Pytlík na pečivo - fotonávod

21. července 2015 v 23:49 | Hraboška
Pytlík na pečivo je taková šicí rychlovka. Jednoduchá, vhodná i pro začátečníky. Tak žádné zdržování a jdeme na to.

Připravíme si:

- plátno o rozměrech cca A3 (záleží na tom, jak velký pytlík chcete ušít), nejlépe lněné
- proužek barevného plátna na tunýlek, široký cca 5 cm a dlouhý jako dvojnásobek šířky budoucího pytlíku + 2 cm navíc
- proužek barevného plátna na šňůrku, široký 4 cm a o něco delší než ten na tunýlek
- látku na aplikaci, pokud chcete pytlík přizdobit
Chcete-li si ušetřit práci, můžete na tunýlek použít třeba širokou keprovku nebo nějakou širší stuhu a šňůrku použít taky nějakou už hotovou nebo úzkou stužku.

Recy tepláky z rukávů (+ návod)

30. června 2015 v 22:56 | Hraboška

Tepláčků není nikdy dost. Na jaře jsem si to obzvlášť silně uvědomila ve chvíli, kdy začala pískovišťová sezóna. Najednou cácorka neměla co na sebe, protože z tepláků nošených na podzim stihla přes zimu vyrůst. A protože na tepláky se mi nechtělo plýtvat novými látkami, sáhla jsem do syslící skříně pro stará trička, že aspoň vyzkouším šití kalhot z rukávů.

Kapsář na postýlku - fotonávod

29. června 2015 v 22:34 | Hraboška
Je tu dlouho slibovaný fotonávod na jednoduchý kapsář k postýlce. Nafoceno někdy na podzim, ale až teď jsem konečně našla ten malý papírek, kam jsem si při šití poznamenala rozměry jednotlivých dílů...
Způsobů, jak ušít kapsář, je celá řada, taky kapes je víc typů... Mně vyhovují (na používání i šití) kapsy, které mají na boku jakoby harmoniku. Celý kapsář si můžete prohlédnout v tomto článku.

Stínítko / sluneční clona na kočárek - fotonávod

2. července 2014 v 0:57 | Hraboška
Jestli stejně jako já nemáte rádi plínky přehozené přes boudu kočárku, slunečník přidávaný ke kočárku vás akorát vytáčí, ale zároveň potřebujete dítko v kočárku nějak zastínit, ušijte si jednoduchou variabilní sluneční clonu!
Fotky hotové clony a různé možnosti použití najdete zde.

Chránič matrace - fotonávod

1. července 2014 v 1:43 | Hraboška

Chránič matrace je užitečná věc nejen pro období, kdy se dítě učí na nočník. Hodí se i pro malé miminko, i to se dokáže pročůrat skrz oblečení nebo poblinkat tak, že to provlhne až na matraci. Tak si pojďme jednoduchý chránič matrace ušít.

Taštička ke kočárku (nejen) na pláštěnku - fotonávod

3. února 2014 v 14:52 | Hraboška
Přináším návod na ušití taštičky ke kočárku, hodí se třeba na pláštěnku nebo cokoliv jiného, co potřebujete mít po ruce. Šití je to jednoduché, první jsem měla i s několikerým páráním hotovou za večer.

Základní rozměr taštičky je (šířka x výška x hloubka) cca 39 x 22 x 7 cm, ten mi přijde takový univerzální, samozřejmě ho lze libovolně upravovat. Třeba na sourozenecký kočárek jsem potřebovala trochu užší.
 
 

Reklama