Ovocný sirup

9. října 2015 v 0:09 | Hraboška |  Recepty

Uznávám, že dávat sem začátkem října recept na ovocný sirup, když zavařovací sezóna už je za námi, se může jevit jako pověstné "přijít s křížkem po funuse". Ale třeba máte jako já v mrazáku odloženo pár kilo rybízu, který se nestihl zpracovat... nebo se recept může hodit příští léto :-). Receptů na ovocné sirupy se dá najít mnoho, v naší rodině máme už léta osvědčený tento. Nejčastěji děláme šťávu jahodovou, ale stejně tak se hodí višně nebo bobulovité ovoce jako rybíz, josta, maliny, ostružiny (fajn je třeba kombinace ve stylu "zahradní směs).


Suroviny

Na 100 g ovoce (čistá váha, bez stopek, slupek, pecek aj.) potřebujete 2 g kyseliny citronové, 60 - 100 ml vody (dle šťavnatosti ovoce a požadované hustoty sirupu) a 100 g cukru krystal či krupice (cukru stejnou váhu jako ovoce). Při dvojím máčení (viz postup) je potřeba cukru zhruba dvojnásobné množství. Na závěr pak potřebujete ještě nějaký konzervační prostředek s obsahem kyseliny sorbové, osvědčenou mám "Pomůcku ke konzervování" od Dr. Oetkera.

Postup

Očištěné ovoce (jahody nechat vcelku) vložte do nádoby, kterou lze uzavřít. Může to být velký hrnec s pokličkou nebo třeba kyblík s víkem. Já kromě hrnců s úspěchem používám kyblíky od cukrové vaty z pouti :-). Ovoce zasypte odměřeným množstvím kyseliny citronové a zalijte vodou. Nechte stát 24 hodin, raději na chladnějším místě (ale ne v ledničce). Poté přes plátýnko (dobře poslouží bavlněná plenka) přeceďte. Přidejte cukr, rozmíchejte do rozpuštění cukru a šťávu odložte do ledničky.
Abyste z ovoce dostali maximum šťávy, smíchejte ho znovu s kyselinou citronovou (stejné množství jako poprvé) a vodou (té stačí méně než poprvé, samo ovoce už tolik šťávy nepustí, tak aby nebyla zbytečně řídká) a znovu nechte máčet 24 hodin. Pozor, v této fázi to rádo začíná kvasit, zvlášť pokud nádobu necháte na teple. Doporučuju občas zkontrolovat a případně slít klidně dřív.
Po přecezení přidejte opět cukr (stačí méně než po prvním máčení) a až poté smíchejte obě šťávy, tu z předchozího dne i tu čerstvou. Odeberte si trochu šťávy do hrnečku, ohřejte a rozmíchejte v ní konzervant (dávkování je na obalu, není tam uvedené dávkování přímo pro sirup, já dávám 1 balení na cca 5 litrů šťávy). Vlijte do šťávy a míchejte do rozpuštění. Hotový sirup přelijte do lahví a uchovávejte pokud možno v chladu (i panelákový sklep stačí, jahodové šťávy nám bez problémů vydržely do další sezóny).

A ještě trochu fotodokumentace z výroby rybízovo-jostového sirupu. Měla jsem hodně bílého rybízu, tak aby šťáva nebyla bezbarvá, přidala jsem ještě jostu.

Ovoce zasypané kyselinou citronovou. Číslo na kbelíku udává jeho váhu, jezdím s ním na samosběr jahod :-).

Bobule se máčejí.

Šťávu cedím tak, že velký cedník vyložím bavlněnou plenkou, postavím do velkého hrnce a vyklopím obsah kyblíku.

Skoro hotová šťáva - cukr už je rozpuštěný, zbývá ještě přidat konzervant a slít do lahví. Stačí do obyčejných PET lahví, i když sklo je samozřejmě hezčí. Netřeba kupovat žádné speciální, dobře poslouží vymyté láhve od různých lihovin, které mají šroubovací uzávěr.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama