Softshellové capáčky na suchý zip - fotonávod

23. srpna 2015 v 21:32 | Hraboška |  Návody
Jak jsem slíbila v článku o softshellových capáčcích, je tu fotonávod. Šití je to celkem rychlé, já je měla hotové během poobědového spánku dítka (tedy minimálně jednu botku, přesně už si to nepamatuju :-) )

Připravíme si:

softshell (rozměry viz nákres střihu)
lemovací gumičku
kousek suchého zipu
kousek prádlové gumy


1) Začneme střihem. Já bych ho i dala ke stažení, ale nefunguje nám skener a zrovna v tomhle případě se dá střih docela dobře nakreslit od oka. Z rozměrů uvedených v obrázku vyjdou capáčky s délkou podrážky cca 13 cm, tak má-li vaše dítko nožku výrazně menší či větší, upravte si dle potřeby. Třeba v našem případě byla podrážka zbytečně dlouhá, ale co, aspoň budou sedět i na podzim :-).
Pokud si nejste jistí, zda velikost upravujete dobře, vystříhejte díly nejdřív z nějaké obyčejné látky (třeba i starého trička nebo zkrátka něčeho na vyhození), nahrubo sestehujte a botičku vyzkoušejte. Já to tak udělala, když jsem si střih kreslila a ještě jsem ho právě na tu konečnou podobu upravovala (jen jsem to oměřila nějak špatně, na délku podrážky přidala moc a pak jsem asi šila s menšími švovými přídavky, že mi z toho vyšly takové lodě).
Žluté čáry na střihu ukazují, kde se bude lemovat.
Chodidlo a jazyk vystřihněte jednou, tělo botičky taky jednou, ale z přeložené látky, na střihu je polovina.


2) Nastříhaný materiál na jednu botičku. Tedy ta lemovací gumička se samozřejmě celá nespotřebuje :-)

3) Tělo botičky a podrážku olemujeme lemovací gumičkou. Doporučuju dodržet to podle nákresu, hlavně u těla botičky. Já olemovala "pro jistotu" o kousek dál a pak to dělalo neplechu, po sešití botičky lem vylézal z rubu na líc a musela jsem to dodatečně upravovat.

4) Našijeme suché zipy na chlopně. U jedné botičky budou háčky na lícu jedné chlopně...

5) ... a očka na rubu druhé chlopně. Prostě tak, aby šly zapnout, až se na kotníku dají přes sebe. Na druhé botičce to bude naopak.

6) Sešijeme tělo botičky ve špičce. Podle střihu by to mělo vyjít přesně, ale lepší je si nejdřív tělo našpendlit k podrážce, ať vidíte, jak to sedí a jestli není potřeba kousek u špičky třeba odstřihnout.

7) Přišpendlíme podrážku (lícem k líci).

8) Podrážku po celém obvodu přišijeme.

9) Přišpendlíme a přišijeme jazyk. Šijeme od místa, kde začíná dolní okraj chlopně, až na druhou stranu do stejného místa. V ideálním případě by se v těch místech měly potkat konce lemování, což se mně bohužel nepovedlo.

10) Botičku ještě necháme naruby a na zadní část našijeme kousek prádlové gumy, aby botka hezky držela kolem kotníku. Přišíváme nataženou gumičku a šijeme pružným stehem, nejlépe tříkrokým nebo obyčejným cikcakem.

11) Tady je vidět, jak jsem musela dodatečně řešit lem, který vykukoval po otočení capáčku na líc. Prošila jsem chodidlo ještě jednou, tak, aby celý lem byl až za švem. Botičku to tak trochu zúžilo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jindřiška Jindřiška | E-mail | 6. listopadu 2015 v 19:58 | Reagovat

Paráda, materiál už mám doma a chystám se na ně. Rozměry jsou včetně švových přídavků? Tím, že někde se lemuje a někde sešívá, tak nevím. Jsem začátečník, tak ať to nezmastím... Děkuju.

2 uhrabosky uhrabosky | 6. listopadu 2015 v 20:37 | Reagovat

[1]: Je to už včetně švových přídavků. Tak ať se povedou ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama