Srpen 2015

Třešňová marmeláda

30. srpna 2015 v 8:28 | Hraboška |  Recepty

Letos jsem se poprvé pustila do vaření marmelád. Dosud jsem vždycky spoléhala na mamčiny a babiččiny zásoby, ale už bylo načase zkusit to taky sama :-).

Jako první jsem zkoušela jahodovou, nejdřív podle receptu bez použití želírovaních pomůcek, jen s cukrem a citronovou šťávou. Vyšla taková řidší, hodně sladká marmeláda. Druhou várku jahodové jsem dělala s želírovacím cukrem 3:1. Konzistence i chuť (tužší, méně sladká) už mi vyhovovala daleko víc. Další na řadě byla meruňková, tu jsem zkusila s obyčejným cukrem a Želírfixem od Labety. Konzistence dobrá, ale marmeláda hodně sladká. Takže pro další pokusy jsem zůstala u želírovacího cukru, kupuju 4:1 od Labety.

Ovesné sušenky s brusinkami

29. srpna 2015 v 10:54 | Hraboška |  Recepty

Jedním z prvních úkolů Velké prázdninové výzvy bylo vytvořit domácí sušenky. Byl to pro mě tenkrát trochu závod s časem, ten den jsme byli od rána pryč na výletě a vrátili se až večer. Stihla jsem tedy akorát fotku sušenek dát do "soutěžního" alba, ale ke zpracování receptu sem na blog se dostávám až nyní.

Recyklace šatů a sukně

28. srpna 2015 v 18:12 | Hraboška |  Šití

Jednou za čas probírám skříně a vyřazuju oblečení, které mi buď už není, nebo ho z nějakého důvodu nenosím a nosit už ani nebudu. V prvním kole takové kousky nabídnu v rodině, jestli někdo něco nechce. Z toho, co zbyde, vyberu věci zajímavé materiálově a uložím si je na pozdějí zpracování. Zbytek pak putuje na charitu. Jenže občas se vyskytně věc, kterou už v její původní podobě nosit nemůžu, nikdo ji nechce, ale jen tak rozstříhat nebo dát pryč se mi ji taky nechce. Pak přichází na řadu přešití do nové, nositelné podoby :-).

Zebří polštářky a kraťásky

27. srpna 2015 v 9:41 | Hraboška |  Šití

Ségra si tak jednou brouzdala po e-shopech s látkami a narazila na tuhle kouzelnou látku "zebry z Madagaskaru". A rozhodla se, že z ní prostě něco musí mít :-). Poprosila mě tedy o polštářek, trenky na spaní a časem ještě bude (snad) peněženka.

Puntíkatá kanýrová sukně

26. srpna 2015 v 1:39 | Hraboška |  Šití

Po ušití puntíkatých šatů pro maminku a dceru mi pořád ještě kousek látky zbyl, tak jsem kamarádce ušila ještě sukni ve stejném stylu.

Žabičkované šatičky - fotonávod

25. srpna 2015 v 1:31 | Hraboška |  Návody
Před necelým měsícem jsem v tady ukazovala žabičkované šaty pro kamarádku a její dcerku. Dnes přináším návod, jak ušít ty dětské žabičkované šatičky, zdobené kanýrky. Šití celkem jednoduché, výsledek efektní. Velikost je cca 86, tak na 2 - 3 roky, ale díky žabičkování a vázacím ramínkům jsou šatičky rostoucí a určitě vydrží déle. Stejně tak stačí pozměnit rozměry jednotlivých dílů a ušít šatičky větší či menší, případně i dospělácké.

Připravíme si:
- 0,5 metru látky
- pružnou nit
(a samozřejmě běžné šicí potřeby jako obyčejné nitě, nůžky, šicí stroj... :-) )

Látku je třeba vybrat tenkou, aby na ní dobře fungovalo žabičkování. Šatičky v návodu jsou šité z viskózového batistu o gramáži 80 g/m2, látky lehoučké, splývavé. Dál se dobře hodí různé popelíny, madeira nebo tenká tkaná bavlna s gramáží tak do 120 g/m2.

Softshellové capáčky na suchý zip - fotonávod

23. srpna 2015 v 21:32 | Hraboška |  Návody
Jak jsem slíbila v článku o softshellových capáčcích, je tu fotonávod. Šití je to celkem rychlé, já je měla hotové během poobědového spánku dítka (tedy minimálně jednu botku, přesně už si to nepamatuju :-) )

Připravíme si:

softshell (rozměry viz nákres střihu)
lemovací gumičku
kousek suchého zipu
kousek prádlové gumy

Jednohubky

21. srpna 2015 v 20:04 | Hraboška |  Recepty

Velká prázdninová výzva s Florentýnou se pomalu blíží do finále a dnešní, 52. úkol zní - tři druhy jednohubek. Tedy aspoň tři druhy. To aspoň jsem vzala doslova, protože jak jsem se do toho "ponořila", vzniklo těch druhů kapku víc... Děti byly u babičky, tak jsem měla prostor si trochu hrát :-). A navíc je to takové hezky barevné a fotogenické, tak se podělím o inspiraci na pohoštění nejen pro návštěvy (nám má přijít návštěva až o víkendu, ale co se dá dělat, jednohubky byly za úkol už dnes :-)))

Rychlé medové perníčky

16. srpna 2015 v 23:06 | Hraboška |  Recepty

Péct v půlce srpna vánoční perníčky? Když je to jeden z úkolů Velké prázdninové výzvy, tak se nedá nic dělat, výzva je výzva. Co na tom, že zadání jsem si krátce po půlnoci přečetla ještě v cizí posteli několik desítek kilometrů od domova s vědomím, že domů z dovolené dorazíme až navečer, navíc s nejistotou, zda jsou potřebné suroviny doma k dispozici... vzdát bez boje jsem se nechtěla! :-)

Luckyho cibulové houstičky

2. srpna 2015 v 21:18 | Hraboška |  Recepty

Recept na tyhle báječné houstičky mám od kolegy. Peču je ráda, jsou relativně rychle a bez větší námahy hotové, recept je i docela variabilní. A pozor, bez obav je můžete nabídnout i veganům, neobsahují žádné suroviny živočišného původu. Takže když zadání dnešního úkolu Florentýniny Prázdninové výzvy znělo "Použijte čerstvé droždí", nepřemýšlela jsem dlouho. A navíc papírek s receptem už nese známky častého používání, takže se bude hodit mít ho zapsaný někde virtuálně.