Narozeniny popáté - sensory bottles

17. června 2015 v 17:47 | Hraboška |  Ostatní tvorba

Sensory bottles (v češtině asi něco jako smyslové lahvičky, ale zatím jsem to viděla vždy jen v angličtině jako sensory bottles nebo sensory jars) jsem měla v hlavě už delší dobu. Viděla jsem je na různých webech a nápad se mi zalíbil. Takže když jsem přemýšlela, co dát druhé dcerce k prvním narozeninám, bylo jasno. Ono vymýšlejte si taky něco originálního, když už vlastně všechno doma díky prvnímu dítěti je a byt není nafukovací, že... To už pak zbývá hlavně ta vlastní výroba. A jelikož si dcera jako každé dítě hraje nejradši s tím, co vlastně ani hračka není, řekla jsem si, že tohle by se jí mohlo líbit. A měla jsem pravdu! :-)


Nejdřív bylo potřeba vymyslet, co použiju jako "obal". Skleničky od přesnídávky jsem rychle zavrhla, mohly by se při nešetrném dětském zacházení rozbít. Nakonec jsem v Kutilově koupila 10 malých dvoudeckových PET lahviček. Velikost se ukázala jako ideální do dětské ručky :-)


A pak už zbývalo jen naplnit lahvičky vším možným, aby to různě chrastilo, žbluňkalo, mělo různé barvy, různou strukturu... Většinu jsem posbírala doma, něco venku, něco málo jsem dokoupila v galanterii. Při plnění ochotně pomáhala starší dcerka. Sice jsem pak pohanku a mák sbírala a zametala všude, ale bylo to fajn :-)
Nejdřív jsem myslela, že víčka napevno zalepím, aby nehrozilo vylití nebo spolknutí malých částí, ale pak jsem usoudila, že pro začátek bude stačit je pevně utáhnout. Jakmile zaznamenám jediný úspěšný pokus o otevření, zalepím je. Ale myslím, že to potřeba nebude a aspoň se jednou lahvičky budou moct použít na něco jiného, až to holky definitivně přestane bavit.


Pojďme si obsah jednotlivých lahviček blíže představit:

1. drobné kamínky - fotila jsem asi po týdnu používání, takže už je na lahvičce znát...

2. drobné kaštany a žaludy, které se nám doma válí už od loňského podzimu - velmi oblíbená, dělá dostatečný kravál :-D

3. kousky houbičky na nádobí ve vodě obarvené potravinářským barvivem

4. mák a fazole - taky oblíbená, hezky se přesýpá

5. pohanka - krásně chrastí

6. knoflíky ve vodě - konečně jsem využila nesourodou směsku knoflíků odpáraných z různých vyhazovaných věcí

Taky patří mezi oblíbené, protože žbluňká a zároveň trochu chrastí, když se s ní pořádně zatřese.

7. těstoviny

8. barevné plyšové kuličky

9. flitry ve vodě - tady jsem vodu obarvovat nemusela, fialové flitry pustily barvu samy10. olej a obarvená voda

Když se olej a voda na chvíli spojí...

Lahvičky mají úspěch, obě holky si s nimi zatím hrají denně. Přímo na oslavě se zabavili i dospělí, v jednu chvíli sloužily vybrané lahvičky třeba jako hudební nástroj. Při vhodně zvolených náplních se pak dají u starších dětí využít např. pro trénink poznávání barev nebo pojmenování různých věcí.


A to je z prvních narozenin vše. V dalších článcích doženu resty a zveřejním, co jsem šila na jaře, včetně několika návodů. A pak už budou přibývat nové věci, na některých už se pracuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 L. L. | Web | 20. června 2015 v 13:22 | Reagovat

takovych barvicek :-)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama